Naše hospodářství

Jsme malé rodinné hospodářství v čele s hospodářem Standou, hospodářkou Věrkou, děvečkou Anetkou a čeledínem Stáníkem 🙂

Hospodařit jsme začali po dlouhé úvaze, jakým směrem se chceme v životě ubírat. Chtěli jsme zpomalit a přáli jsme si, aby náš život dostal smysl. Proč se za něčím honit, když vlastně ani pořádně nevíme za čím?

Zpočátku byl plán jasný. Budeme hospodařit na přibližně 4 hektarech naší zemědělské půdy na krásném kopci Vepří u nás v Přestavlkách. Během příprav jsme si uvědomili, že 4 hektary by naši rodinu neuživily a my bychom museli mít při hospodaření i nadále „klasické“ zaměstnání. Dohodli jsme se s pantátou a pronajali si i část jeho pozemků, které se rozprostírají v malebné krajině mezi konopišťským Chlumem a Neštětickou horou na kopečku Krásnice. Takže jsme měli k dispozici slušných 32 hektarů, na kterých jsme začali budovat své vysněné hospodářství.

Od samého začátku bylo jasné, že se budeme věnovat živočišné výrobě. Po prostudování všech možných odborných článku a diskuzí padla volba na chov skotského plemene skotu Aberdeen Angus.

Angusky jsou středního vzrůstu, pohodářky, ale i skvělé a ostražité matky. To je informace hlavně pro ty, kteří si je zatouží na pastvinách pohladit, což opravdu nedoporučujeme. Angusky poznáte tak, že jim chybí rohy, na vrcholku hlavy mají výrazný hrb, takzvaný mezirožní val, a jsou buď celé černé, nebo celé červené.

Plemeno je to velmi odolné. Nevlídné počasí jim vůbec nevadí, a tak nás, když stádo uvidíte ve špatném počasí na pastvě, nemusíte podezírat ze špatného zacházení. Naopak Angusky jsou zvyklé na chlad, déšť i sníh. Je jen na nich, zda zůstanou v zimovišti, nebo se půjdou projít. Dokonce jsou jedním z mála plemen, které se dokáže pást i na zasněžených pastvinách.

Další důležitý znak tohoto plemene je, že má špičkové maso. Důvodem je šlechtění, při kterém bylo dosaženo ukládání tuku nejen do podkoží, ale i do svaloviny. Odborně se tomu říká intramuskulární ukládání tuku anebo mramorování, chcete-li. A jak jistě víte, nositelem chuti je právě tuk. Obecně platí, že všechna hovězí masa jsou zdravá, protože obsahují esenciální aminokyseliny, železo a mnoho vitamínů.

Kromě krav chováme v našem hospodářství i kozy. Jedná se převážně o české hnědé kozy, dvě české bílé kozy a několika vzájemných kříženek včetně přidáním podílu kozy anglonubijské. Kozy jsme si pořizovali jen pro zpestření chovu a hlavně s pevně danou myšlenkou – NIKDY NEDOJIT. Co bych to ale byl za hospodáře, kdybych neochutnal naprosto nejčerstvější mléko, které si kdy můžete dopřát a to přímo z vemínka do pusy. Skvělý zážitek byl korunován výbornou chutí mléka.

Díky této degustaci jsme začali dvě kozenky dojit, teda jestli se tomu tak dá říkat – dávaly nám dohromady přibližně třičtvrtě litru mléka denně. Má skvělá žena a dnes hospodářka Věrka vyzkoušela vyrobit pravé domácí kozí sýry. Sýry vyrábí čerstvé s různými bylinkami, jadel, korbačiky, halloumi a samozřejmě také tvaroh. Když vše půjde, jak máme v plánu, tak letos i Vy dostanete možnost naše mléko, sýry a ostatní výrobky z kozího mléka ochutnat.

To, na co dbáme, je soulad s přírodou. Vyhýbáme se chemii a nijak nezatěžujeme přírodu. Záleží nám na tom, aby naše zvířata byla spokojená. Potom totiž budeme spokojení my i vy, naši zákazníci.

Naše BIO hospodářství je pod pravidelnou a přísnou kontrolou organizace Biokont CZ-BIO-003.

Nyní jsme opravdu šťastní, práce se zvířaty nás opravdu naplňuje, jediné co nám chybí je statek, ale snažíme se vše zvládat i bez pravého hospodářského zázemí.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat