Naše hospodářství

Jsme malé rodinné hospodářství v čele s hospodářem Standou, hospodářkou Věrkou, děvečkou Anetkou a čeledínem Standou ml. 🙂

Hospodařit jsme začali po dlouhé úvaze, jakým směrem se chceme v životě ubírat. Chtěli jsme zpomalit a přáli jsme si, aby náš život dostal smysl. Proč se za něčím honit, když vlastně ani pořádně nevíme za čím?

Zpočátku byl plán jasný. Budeme hospodařit na přibližně 4 hektarech naší zemědělské půdy na krásném kopci Vepří u nás v Přestavlkách. Během příprav jsme si uvědomili, že 4 hektary by naši rodinu neuživily a my bychom museli mít při hospodaření i nadále „klasické“ zaměstnání. Dohodli jsme se s pantátou a pronajali si i část jeho pozemků, které se rozprostírají v malebné krajině mezi konopišťským Chlumem a Neštětickou horou na kopečku Krásnice. Takže jsme měli k dispozici slušných 32 hektarů, na kterých jsme začali budovat své vysněné hospodářství.

Od samého začátku bylo jasné, že se budeme věnovat živočišné výrobě. Po prostudování všech možných odborných článku a diskuzí padla volba na chov skotského plemene skotu Aberdeen Angus.

Angusky jsou středního vzrůstu, pohodářky, ale i skvělé a ostražité matky. To je informace hlavně pro ty, kteří si je zatouží na pastvinách pohladit, což opravdu nedoporučujeme. Angusky poznáte tak, že jim chybí rohy, na vrcholku hlavy mají výrazný hrb, takzvaný mezirožní val, a jsou buď celé černé, nebo celé červené.

Plemeno je to velmi odolné. Nevlídné počasí jim vůbec nevadí, a tak nás, když stádo uvidíte ve špatném počasí na pastvě, nemusíte podezírat ze špatného zacházení. Naopak Angusky jsou zvyklé na chlad, déšť i sníh. Je jen na nich, zda zůstanou v zimovišti, nebo se půjdou projít. Dokonce jsou jedním z mála plemen, které se dokáže pást i na zasněžených pastvinách.

Další důležitý znak tohoto plemene je, že má špičkové maso. Důvodem je šlechtění, při kterém bylo dosaženo ukládání tuku nejen do podkoží, ale i do svaloviny. Odborně se tomu říká intramuskulární ukládání tuku anebo mramorování, chcete-li. A jak jistě víte, nositelem chuti je právě tuk. Obecně platí, že všechna hovězí masa jsou zdravá, protože obsahují esenciální aminokyseliny, železo a mnoho vitamínů.

Kromě krav chováme v našem hospodářství i malé stádo českých hnědých krátkosrstých koz a nyní nově také poměrně velké hejno slepic.  Kozy máme nyní spíše jako zájmový chov. Slepice se prohání po kopci Vepří u Přestavlk v krásné krajině Posázaví a tedy SE SLUNCEM NAD HLAVOU. Nocují v mobilním kurníku kde mají veškerý komfort. Slepice máme pod veterinární kontrolou, pravidelně bereme stěry na salmonelu… A protože SLEPICE NENÍ POPELNICE, tak naše slípky NEJSOU krmeny zbytky z kuchyně, což se významně projevuje na kvalitě vajec. Vajíčka jsou z pastvy(nově vysázeného sadu), kde si pipky mohou nahrabat co potřebují + jim dopřáváme kvalitní krmivo bez GMO.

To, na co dbáme, je soulad s přírodou. Vyhýbáme se chemii a nijak nezatěžujeme přírodu. Záleží nám na tom, aby naše zvířata byla spokojená. Potom totiž budeme spokojení my i vy, naši zákazníci.

Naše BIO hospodářství je pod pravidelnou a přísnou kontrolou organizace Biokont CZ-BIO-003. Slepice chováme pastevním zůsobem, zatím však nejsou certifikovány jako BIO.

Nyní jsme opravdu šťastní, práce se zvířaty nás opravdu naplňuje, jediné co nám chybí je statek, ale snažíme se vše zvládat i bez pravého hospodářského zázemí.